Rovnoprávnost mezi mužem a ženou je v poslední době často řešené téma.

V naší zemi je vžitá představa, že muž je ochráncem a hlavou rodiny. Má hlavně vydělávat peníze a tím zaopatřit svou ženu i své děti. Ženy mají naopak úlohu takovou, že se mají starat o vychování dětí, udržovat domácnost a pečovat o své muže. Ženy dnes touží po rovnocennosti a chtějí se vyrovnat mužům. Myslím si, že žena by dokázala vést firmu stejně dobře, jako kdyby ji vedl muž. Nezáleží na tom, jakého je člověk pohlaví, záleží na jeho schopnostech, na tom, jak přemýšlí, uvažuje…dokáže se rozhodovat.

Rovnost žen a mužů pro mě znamená to, že jsou dvě odlišné pohlaví schopni spolupracovat a neudělovat si práci dle toho, jak na to nahlíží společnost.

Když jsem se sama zamyslela nad tím, co pro mě Mezinárodní den žen znamená, nedokázala jsem přijít s ničím překvapivým. Je to svátek jak každý jiný. Máme svátek práce, den matek, tak asi máme i den žen. Ale přeci jen je tento svátek něčím výjimečný. Je to svátek žen, žen, které se nebály a bojovaly za svá práva, za své postavení ve společnosti. Proto bychom si tento svátek měli připomínat a více o něm mluvit, neboť začátek Mezinárodního dne žen nebyl vůbec lehký a my bychom ho neměli opomenout.

A jak vůbec tento svátek vznikl? Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal poslední únorovou neděli slavit „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkin, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcích.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *