SARS-CoV-2 je vir z rodiny koronavirů, způsobující onemocnění COVID-19. První případy onemocnění se začaly objevovat koncem prosince roku 2019 v čínském Wu-chanu. Na člověka se přenesl ze zvířat, pravděpodobně ze syrového masa hadů či netopýrů.
Inkubační doba nemoci COVID-19 je od 2-14 dní. Po té se projeví symptomy podobnými chřipce. Nejčastěji je průběh nemoci provázen neustupující horečkou, kašlem, bolestmi kloubů a nepříjemnými pocity. U některých pacientů může dojít k zápalu plic, který může vést k selhání dýchání. V některých případech se nemoc může projevit i dočasnou ztrátou čichu nebo chuti.
Mezi nejohroženější skupiny patří senioři, chronicky nemocní(diabetici, kardiaci…) a lidé s oslabenou imunitou.
Cítíte příznaky koronaviru?
Hlavně nepanikařte a nikam nechoďte. Zůstaňte doma a nedovolte nikomu, aby se k vám přiblížil. Zakryjte si ústa, nos a důsledně dodržujte všechna základní hygienická pravidla.
Zavolejte 155 nebo další čísla uvedená v kontaktech. Lékaři vám sdělí další postup. Pokud vás vyhodnotí jako nenakaženého, zůstaňte doma a dodržujte výše zmíněná opatření.
Neléčte se sami. Žádná samoléčba/babské rady/tipy a triky z internetu nefungují, ba naopak, mohou stav ještě zhoršit.
Mýtus č. 1: VIRUS VYLÉČÍTE BYLINKAMI, SAMOLÉČBOU, KOUŘENÍM, ALKOHOLEM atd...
Ne. Po internetu,zejména na sociálních sítích a v řetězových mailech je podobných nepravdivých informací mnoho. Proti viru však zatím neexistuje účinná léčba a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že tyto metody naopak mohou být škodlivé. Alkohol (nad 70%) pomáhá jedině jako desinfekce povrchů a rukou, nikoli desinfekce vnitřní.
Nefunguje ani žádná alternativní léčba. Pokud cítíte příznaky viru, zavolejte na čísla uvedená v kolonce kontakty, nezkoušejte vlastní léčbu ani “zaručené triky”!
Mýtus č. 2: COVID-19 JE JAKO CHŘIPKA
Ne. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.
Mýtus č. 3: BALÍKY Z ČÍNY JSOU NEBEZPEČNÉ
Ne. Virus není schopen přežívat mimo lidské tělo delší dobu, zejména v podmínkách neustálé proměny teplot a dalších extrémů, které panují při dálkové dopravě.
Mýtus č. 4: VŠICHNI NA TO ZEMŘEME!
Ne. Výrazně více jsou ohroženy rizikové skupiny seniorů a lidí se silně oslabenou imunitou, zatímco u ostatních věkových skupin je úmrtnost podobná sezonní chřipce. Riziko vážných komplikací představují již probíhající vážné choroby: diabetes(cukrovka), hypertenze (vysoký tlak), kardiovaskulární a respirační choroby. Tohle avšak není polehčující okolnost (viz mýtus č. 5).
Mýtus č. 5: NOSIT ROUŠKU JE ZBYTEČNÉ
I když nejste riziková skupina – je nesmírně důležité roušku/ochranu úst a nosu nosit. Díky tomu se snižuje možnost přenosu z člověka na člověka o cca 80%. Nechráníte sami sebe, chráníte ostatní. A ostatní lidé s rouškou chrání zase vás. Ale ani nošení roušky samo o sobě nestačí.
Mýtus č. 6: STAČÍ SI POŘÁDNĚ MÝT RUCE A NOSIT ROUŠKU
Důležitá je i hygiena v domácnosti či na pracovišti. Doba, po níž jsou viry nacházející se mimo živého hostitele stále infekční, se velmi liší podle různých povrchů. Podle studie německých vědců publikované v The Journal of Hospital Infectionmůže virus přežít 4 až 5 dní, například na papíru či kovu. Na hliníku podle vědců virus přežívá zhruba 8 hodin, na plastu dokonce až 9 dní.
Je také důležitý odstup od lidí. Omezte tělesný kontakt, držte si dostatečný odstup (radí se cca 2,5 metru).
Mýtus č. 7: KDYŽ SI MYSLÍM, ŽE MÁM PŘÍZNAKY, MUSÍM DO NEMOCNICE
Ne! Pokud si myslíte, že máte příznaky, kontaktujte lékaře nebo další čísla uvedená v kontaktech. Váš příchod do nemocnice by mohl virus ještě rozšířit. Buďte také na lékaře slušní, nenadávejte jim, když s vámi budou jednat zkratkovitě/upřednostní jiný případ. Nemocnice jsou přetížené a lékaři jsou vyčerpaní a přepracovaní. Křikem a nadávkami nic neurychlíte.
Mýtus č. 8: UŽ DÁVNO EXISTUJE LÉK
Neexistuje. Testuje se sice několik přípravků, ale u žádného nebyla doposud prokázána účinnost a neexistence vedlejších účinků. Výzkum nového koronaviru ale postupuje nesmírně rychle, každý den na toto téma vzniká několik desítek vědeckých studií.
Mýtus č. 9: ANTIBIOTIKA POMÁHAJÍ
WHO varuje před zbytečným předpisováním a užíváním antibiotik. Tyto léky pomáhají proti bakteriálním chorobám, ale nemoc COVID-19 je způsobená virem – proti virům antibiotika nefungují. Zbytečné užívání těchto léků jen může zhoršit odolnost bakterií vůči antibiotikům, což je dlouhodobě větší hrozba než epidemie koronaviru.
Mýtus č. 10: OD RODINY SE PŘECI NEMŮŽU NAKAZIT!
Samozřejmě, že můžete. Nikdy nevíte, s kým/čím dotyčný (i vaši nejbližší) mohli přijít do styku. Na plastu se drží virus až 9 dní – předtím, než se z lahve napil někdo z vašich blízkých, z ní mohl pít nakažený člověk. Dbejte na bezpečnost i v okruhu vaší rodiny či přátel.
RADA NA ZÁVĚR: Zachovejte klid. Dodržujte nařízení Vlády ČR. Zdržujte se co nejméně venku mezi lidmi. Pokud ven musíte (nákup, léky, krátká procházka), vezměte si roušku a držte si odstup. Společně to zvládneme!