Festival

HISTORIE

První ročník

První ročník festivalu se konal od 7. do 9. května 2014 pod názvem Jeden svět v Jilemnici, kdy s nápadem přenést filmy z festivalu Jeden svět do Jilemnice přišla Péťa Kalenská a Kuba Var. 22. května jsme pak pořádali ještě bonusové promítání „FILM JAKO BRNO“ od Víta Klusáka v místním ICM. Již tento rok vznikla tradice našeho loga, tedy severokorejského diktátora Kim Čong-Una. Tento ročník se na dobrovolném vstupném vybralo tolik peněz, že jsme se rozhodli je každý rok dávat na různé neziskové projekty. Tento rok byl výtěžek z dobrovolného vstupného předán panu Jonatánu Hudcovi, který organizoval péči o uprchlíky v Bělé. Už při prvním ročníku tedy vznikla myšlenky lidskoprávního festivalu s přesahem.

Druhý ročník

Druhý ročník se konal na podzim roku 2015. Ve třech dnech jsme promítali čtyři filmy (Nový svět, Tři dary, Epicentrum a #Chicagogirl) a v logu se opět objevil Kim sedící na režisérské židličce.

Třetí ročník

Třetí ročník festivalu v červnu 2016 byl povedený! Promítaly se filmy Na stupních vítězů, Thule Tuvalu a Viva Cuba Libre: Rap is War. V logu se tentokrát Kim převtělil do rapera, společně se svými revolucionářskými přáteli Fidelem Castrem a Che Guevarou. 

Čtvrtý ročník

Čtvrtý ročník (2017) zavedl tradici konání hlavního festivalu v dubnu. Přinesl několik rozšíření festivalu, například ochutnávku veganských dobrot od FOOD NOT BOMBS či hlídání dětí přímo v budově kina díky centru Rodinka. Promítaly se opět tři různorodé filmy (Úžasný Ázerbájdžán!, Syrská love story a Hooligan Sparrow) a v logu se objevil ikonický Kim líbající se s Donaldem Trumpem.

Pátý ročník

Dva měsíce před pořádáním pátého ročníku festivalu (2018) se uskutečnilo promítání bonusového filmu „Zeptejte se sexperta“. Tento rok ovšem přinesl tři obrovské programové změny: promítané filmy měly jedno téma – v tomto případě byl festival o ženách. Filmy Dil Lejlá, Amiin profil, Sonita a Tichá inkvizice zaznamenaly velký úspěch! Také jsme pořádali i podzimní promítání filmu „Město duchů“ a poprvé jsme promítali čtyři dny. Výtěžek šel na podporu projektu Magdala charity Praha, který pomáhá mj. obětem domácího násilí. V logu Kim líčící se před zrcadlem. 

Šestý ročník

V roce 2019 šestý ročník prošel obměnou a poprvé byl pořádán pod jménem      MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici. Filmy a následné besedy na téma jídlo (10 miliard – co máte na talíři?, Ohrožená semínka, Zemřít pro design a Na sever od Slunce) moderovali vždy dva různí lidé, povětšinou studenti místního gymnázia. Poslední den jsme zde navíc měli vzácnou hostku: PhDr. Věru Doušovou, předsedkyni potravinové banky Praha. Výtěžek byl darován neziskové organizaci Rowing Together, která zřizuje lékařskou kliniku pro ženy a dívky v uprchlickém táboře v Řecku. Díky jilemnické studentské kavárně Café Na Schodech máme každý den výběrovou kávu, navštěvují nás s jídlem i Food Not Bombs. Na podzim jsme promítali film Čas Lesů, pojednávající o ničení lesních kultur.